Futbalovú jar na Slovensku otvorí ešte pred štartom Niké ligy atraktívny duel mládežníckej Ligy majstrov pod Dubňom. Domáci MŠK Žilina vyzve v play off o postup do osemfinále UEFA Youth League 2023/2024 nemecký veľkoklub Borussia Dortmund. Zápas, ktorý je na programe v stredu, 7. februára 2024, o 16:30 h, prinesie svojim predplatiteľom exkluzívne naživo streamovacia služba Voyo.


„Žilinskí mladíci majú opäť za sebou úspešnú pohárovú jeseň, keď vyradili nielen cyperského majstra vo svojej vekovej kategórii, ale aj pražskú Spartu. Uvidíme, ako si s podporou zaplneného domáceho hľadiska poradia s ďalšou, ešte ťažšou prekážkou. V náročnej konfrontácii im budeme držať palce a sme radi, že tento atraktívny zápas budeme môcť divákom sprostredkovať v priamom prenose,“ povedal šéfredaktor športu TV Markíza Martin Lisý.

UEFA Youth League prináša každoročne možnosť zmerať si sily najlepším mládežníckym celkom Európy. V skupinovej fáze účinkujú výbery U19 klubov, ktoré sa kvalifikovali do seniorskej Ligy majstrov. Tímy, ktoré po jeseni obsadili v jednotlivých skupinách prvé miesto, postupujú do vyraďovacej časti priamo a mužstvá z druhých miest čakajú v play off postupujúci spomedzi druhej vetvy súťaže, v ktorej súperilo 32 mládežníckych šampiónov európskych krajín, umiestnených najvyššie v renkingu UEFA.

Žreb takto v play off o osemfinále UEFA Youth League spojil aj MŠK Žilina a Borussiu Dortmund. „Šošoni“ si postup do tejto fázy zabezpečili najprv dvomi víťazstvami nad cyperským Pafosom (1:0 vonku, 5:0 doma) a následne uspeli aj v dramatickom dvojzápase so Spartou Praha, v ktorom sa zrodili dve remízy (2:2 vonku, 4:4 doma) – rozhodovať musel až penaltový rozstrel, ktorý na svojom štadióne lepšie zvládli Žilinčania. Borussia Dortmund obsadila na jeseň v D skupine mládežníckej Ligy majstrov druhú priečku za milánskym AC.

Klub zo Severného Porýnia sa môže pýšiť jednou z najlepších európskych futbalových akadémií. V predošlej sezóne hráči Borussie ovládli najvyššiu domácu súťaž a dominujú v nej aj v aktuálnej sezóne, keď sú priebežne takisto na prvej priečke. Zverencov trénera Ivana Beláka tak čaká dosiaľ najnáročnejšia prekážka. Ak ju s podporou žilinských tribún zvládnu, predstavia sa v osemfinále UEFA Youth League v spoločnosti 16 najlepších mládežníckych tímov Európy.

Priamy prenos zo Žiliny sa na Voyo začne o 16:15 h, zápas bude komentovať Marek Arpáš spolu s expertom Marekom Saparom. Duel sa hrá jednokolovo, ak sa zrodí nerozhodný výsledok, nasledovať budú kopy zo značky pokutového kopu, ktoré rozhodnú o postupujúcom.

Pre futbalových fanúšikov je exkluzívne na Voyo dostupná aj nová séria dokumentu Do neba a do pekla: Generácia Žilina. V prvých štyroch častiach približuje fungovanie a jedinečnú filozofiu futbalového klubu, vďaka ktorej má MŠK Žilina v súčasnosti jeden z najmladších kádrov sveta. Fanúšikovia majú možnosť nahliadnuť do zákulisia ligového futbalu, na tréningy, kde hráči idú doslova za hranicu fyzických možností, ale aj do ich rodín, ktoré musia znášať ťažké odlúčenie a prinášať nemalé obete. Tvorcovia ponúkli pohľad do „futbalového paneláku“, v ktorom si nažívajú viacerí hráči MŠK Žilina a priblížili, aké sú vzťahy v tíme. Úspešné počínanie v mládežníckej Lige majstrov a najmä nezlomného ducha žilinského tímu U19 s obrovským odhodlaním mapuje tretia epizóda s názvom V prachu a horúčave.

Do neba a do pekla: Generácia Žilina
Do neba a do pekla: Generácia Žilina
Réžia: Marek Prochác
Hrajú: Jozef Antošík, Jaroslav Hynek, Adrián Kaprálik, Kristián Bari, Matúš Rusnák